W wyroku orzekającym rozwód nakazanie eksmisji małżonka następuje tylko na podstawach wskazanych w treści art. 58 ? 2 krio.
Zgodnie z treścią tego przepisu, w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swoim rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać w wyroku orzekającym rozwód jego eksmisję. Dzieje się tak jedynie wtedy, gdy o wydanie orzeczenia eksmisji zawnioskuje jeden z małżonków, gdyż Sąd nie działa w tym wypadku z urzędu. Zastosowanie tego przepisu ograniczone jest do rażąco nagannego zachowania małżonka (zakłócania spokoju, wywoływania awantur, posuwania się przez małżonka do rękoczynów, nadmiernego spożywania przez niego alkoholu). Postępowanie małżonka musi zostać uznane przez Sąd za szczególnie drastyczne.
Przy orzeczeniu eksmisji nie ma znaczenia, jaki jest tytuł prawny przysługującego małżonkom lokalu.
Małżonek w procesie rozwodowym może żądać więc orzeczenia eksmisji drugiego z małżonków w zasadzie z każdego wspólnie zajmowanego lokalu, chyba, że pozostawałoby to w sprzeczności innymi obowiązującymi przepisami prawa.
Może to nastąpić w szczególności ze wspólnego spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu, wspólnego prawa najmu lokalu gminnego itp. Wyjątek od tej reguły stanowi żądanie eksmisji małżonka z lokalu, stanowiącego jego odrębną własność, bowiem wtedy eksmisja taka nie zostanie orzeczona.
Wyrok orzekający rozwód w części orzekającej eksmisję nie może być zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności. Podlega on zatem wykonaniu dopiero w chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Orzeczenie eksmisji jest dopuszczalne również wtedy, kiedy małżonek naruszający porządek domowy tymczasowo się wyprowadził, ale wszelkie okoliczności świadczł o ty, że nie stracił on związku z mieszkaniem i z pewnością do niego powróci.
Orzeczenie eksmisji nie pozbawia małżonka eksmitowanego prawa do uzyskania lokalu lub ekwiwalentu pienieżnego tytułem spłaty udziału w majątku dorobkowym w postanowieniu zapadłym po rozpoznaniu sprawy o podział majątku małżeńskiego.
[fb_button]
Magdalena Kramkowska-Rysiewicz