Rozstrzygając o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym, sąd rozwodowy może wydać rozstrzygnięcie, korzystając z szeregu możliwości.
- Pozostawienie władzy rodzicielskiej obydwojgu małżonkom – Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rozwiedzionym małżonkom.
Nie jest to wiec reguła, a rozstrzygnięcie wynikające z dojścia sądu do przekonania, że istnieją realne szanse współdziałania rodziców dla dobra dziecka. Aby mogło zapaść takie orzeczenie konieczne jest wystąpienie trzech przesłanek – istnienie zgodnego wniosku obydwojga rodziców w tym zakresie, przedstawienie sądowi porozumienia w zakresie współdziałania wychowawczego (plan wychowawczy), oraz uznanie przez sąd, że obydwoje rodzice działają w interesie dziecka i zgodnie z jego dobrem.
- Powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców i ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego, do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka – Jest to najczęstsze rozstrzygnięcie w sprawach o rozwód. Określenie praw i obowiązków tego z rodziców, który nie otrzymać pełni władzy rodzicielskiej musi nastąpić w sposób bardzo szczegółowy. Może to zostać określone jako np. poprzez współuprawnienie do współdecydowania o miejscu pobytu dziecka, sposobu leczenia dziecka lub decydowania o jego nauce.
- Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców – Przesłanki ograniczenia władzy rodzicielskiej przewiduje art. 109 krio. Przepis stosuje się wtedy, kiedy sąd uzna, że dobo dziecka jest zagrożone. W tym przypadku ograniczenie władzy rodzicielskiej może polegać na umieszczeniu dziecka np. w rodzinie zastępczej.
- Pozbawienie jednego z rodziców lub obydwojga władzy rodzicielskiej – Pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego lub obydwóch małżonków następuje, gdy sąd dojdzie do wniosku, że zachodzi konieczność zastosowania najostrzejszego środka ingerencyjnego w sposób sprawowania władzy rodzicielskiej. Taki sposób uregulowania władzy rodzicielskiej może być zastosowany, kiedy nie można zastosować innego rozwiązania.
- Zawieszenie władzy rodzicielskiej jednemu lub obydwojgu rodzicom – Władzę rodzicielską zawiesza się, kiedy istnieje przemijająca przeszkoda w sprawowaniu władzy rodzicielskiej przez rodzica. Istota takiego rozstrzygnięcia polega na tym, że prawa rodzicielskie rodzica nie przestają istnieć, ale przez pewien czas nie mogł być wykonywane. W przeciwieństwie do trwałej przeszkody, przy zawieszaniu władzy rodzicielskiej należy ustalić, że przeszkoda w jej sprawowaniu ma charakter przemijający.
[fb_button]
Magdalena Kramkowska-Rysiewicz