W wyroku rozwodowym sąd orzeka o winie jednego bądź obojga małżonków, jednakże może tego zaniechać na zgodny wniosek stron.
W przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednego małżonka, drugi małżonek może żądać od niego alimentów, w sytuacji, gdy po rozwodzie pogorszy się jego sytuacja życiowa.
Kiedy nastąpi orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie lub z winy obu stron- alimentów na żon lub męża można dochodzić tylko w razie udowodnienia niedostatku. Orzeczenie o winie bądź jej braku ma znaczenie zatem przy ustalaniu ewentualnych alimentów na rzecz współmałżonka (czy alimenty bądź orzeczone w razie pogorszenia się sytuacji życiowej czy tylko w razie niedostatku oraz jaki będzie okres ich trwania – bezterminowy, czy przez okres 5 lat po uprawomocnieniu się rozwodu). Wina w rozwodzie nie ma bezpośredniego związku z podziałem majątku, choć w niektórych przypadkach, może pewien związek posiadać (np. gdy wina polega na trwonieniu majątku).
W wyroku rozwodowym sąd orzeka z urzędu o powierzeniu władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi stron, a także określa wysokość kosztów utrzymania i wychowania dziecka, w jakich każdy z małżonków będzie obowiązany partycypować. Ponadto, w przypadku gdy małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd z urzędu orzeknie o sposobie korzystania z niego na czas dalszego wspólnego zamieszkiwania.
[fb_button]
Magdalena Kramkowska-Rysiewicz